Bankowość mobilna. Oferty polskich banków.

 

Bankowość mobilna staje się, coraz popularniejszą formą dostępu do własnego konta bankowego. Sprzyja temu stale rosnący rynek smartfonów i wprowadzane przez banki specjalne aplikacje mobilne dedykowane temu rodzajowi telefonów komórkowych.

To dzięki nim, korzystanie z konta bankowego jest możliwe o każdej porze i w dowolnym miejscu. Stanowi to też często jedyną alternatywę korzystania z konta dla bankowości internetowej – w przypadku braku dostępu do komputera i poza godzinami pracy banku. Bank w komórce jest też, bez wątpienia modnym gadżetem dla wszystkich lubiących nowinki techniczne i ceniących oszczędność czasu.

Bank / typ operacji BA PJ PZ ZL PNRW
Raiffeisen x x x x x
Pekao x x x x x
Millennium x x x   x
mBank x   x x  
Citi Handlowy x   x x x
BZ WBK x   x x x

BA – bezpłatna aplikacja, PJ – przelewy jednorazowe, PZ – przelewy zdefiniowane, ZL – założenie lokaty, PRNW – przelewy z konta na rachunki własne

Bankowość mobilna jest ostatnio intensywnie reklamowana przez część banków, które liczą na wykreowanie nowego segmentu własnych klientów, a co za tym idzie – dodatkowego kanału sprzedaży produktów finansowych. Określenie, mobilny bank staje się, więc powoli cechą banku idącego z duchem czasu i dającego swym klientom najnowocześniejsze narzędzia zarządzania kontem osobistym.

Bankowość mobilna w ofercie polskich banków, to na dzień dzisiejszy, głównie funkcjonalność dostępu do konta ze zdefiniowanymi wcześniej operacjami finansowymi. Jedynie Bank Millennium, Pekao i Raiffeisen umożliwiają swym klientom, dokonywanie przelewów jednorazowych na dowolne konto, bez konieczności ich wcześniejszego definiowania.

W przypadku pozostałych kont mobilnych, ich użytkownicy muszą zdefiniować numery kont, na które chcą dokonywać przelewów z komórki. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony ogranicza swobodne dysponowanie kontem, z drugiej zaś sprzyja bezpieczeństwu zgromadzonych na nim pieniędzy.

Aktualne zestawienie najlepszych kont osobistych.

Powyższe wymogi nie występują przy zakładaniu przez komórkę lokat, dokonywaniu przelewów na rachunki własne lub spłacaniu zadłużenia zaciągniętego na karcie kredytowej. Największym, jednak ograniczeniem dla ewentualnego użytkownika, może mieć zastosowana przez bank aplikacja mobilna.

Jedynie dwie instytucje, (Pekao S.A. i Raiffeisen Bank) umożliwiają korzystanie z ich bankowości mobilnej przy wykorzystaniu wszystkich, głównych systemów operacyjnych, przeznaczonych dla smartfonów. Może to stanowić dobrą kartę przetargową w walce o klienta, chcącego założyć konto z obsługą mobilną przez komórkę. Konkurencja banków w tym segmencie będzie, zapewne coraz większa.

Mimo rosnącej popularności, polski rynek kont mobilnych jest daleko w tyle za krajami zachodnimi i ma duże możliwości wzrostu. Bankowość mobilna posłuży, zapewne wielu bankom, jako silny argument w konkurowaniu o nowoczesnego klienta. Można, jednak domniemywać, iż to wielkość sprzedaży smartfonów i tym podobnych urządzeń, będzie wyznaczała ilość zakładanych kont mobilnych.

Powiązane wpisy: