Kantor internetowy to, coraz popularniejszy sposób wymiany walut, który docenić mogą, szczególnie osoby spłacające kredyty hipoteczne zaciągnięte w walutach obcych. Przemawia za tym bardzo korzystna cena zakupu waluty, gwarantująca kilkudziesięciozłotowe oszczędności dla kwoty przeciętnego kredytu – w porównaniu z ceną zakupu walut w tradycyjnym kantorze lub banku.
Kantor internetowy jest też, coraz częściej wykorzystywanym narzędziem wymiany walut dla przedsiębiorców, dokonujących rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami. Bezkonkurencyjnym okazuje się tu niski spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Przeciętnie kształtuje się ona na poziomie, od jednego do kilku groszy, co przy znacznych kwotach wymienianych walut oznacza spore oszczędności dla przedsiębiorcy.
Podobnymi profitami mogą też cieszyć się osoby spłacające kredyty hipoteczne, szczególnie te zaciągnięte we frankach szwajcarskich. Roczne oszczędności, dzięki zakupowi franka poprzez kantor internetowy mogą sięgać kwoty, od kilkuset do, nawet dwóch tysięcy złotych.
Kantor internetowy znajdzie też, zapewne wielu zwolenników wśród osób zarabiających w walutach obcych i chcących je wymienić na złotówki po korzystnym kursie.
Bezpieczeństwo transakcji.
Działalność kantorów internetowych w Polsce nie jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego. Działalność taką można rozpocząć na zasadach prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej z uwzględnieniem wymagań dotyczących kantorów tradycyjnych.
Wiarygodność i bezpieczeństwo transakcji, prawie każdy kantor internetowy zapewnia na swych stronach, poprzez deklaracje zabezpieczenia wpłacanych przez klientów pieniędzy własnym majątkiem lub polisą ubezpieczeniową.
Ważnym czynnikiem bezpieczeństwa od strony technicznej, jest stosowany przez dany kantor internetowy, szyfrowany system przesyłania danych lub autoryzowanie transakcji, jednorazowymi kodami sms na telefon komórkowy.
Stosowanie szyfrowanego systemu przesyłania danych przez kantor internetowy można szybko zweryfikować, najeżdżając kursorem myszy na pole adresu przeglądarki internetowej. Powinien wyświetlić się, wtedy komunikat o stosowanym przez serwis systemie szyfrowania przesyłu danych i jego aktualizacji.
Podobnie, jak w przypadku połączeń z bankiem, w którym logujemy się na konto, część pola adresowego, podświetlona jest w innym kolorze z nazwą serwisu. Jego adres w czasie bezpiecznego – szyfrowanego połączenia, powinien rozpoczynać się od przedrostka https.
Wybierając konkretny kantor internetowy, powinniśmy też kierować się zdroworozsądkowym podejściem w swych poszukiwaniach. Wiarygodny kantor internetowy to w większości przypadków ten, który polecany jest przez wielu użytkowników i mający już wypracowaną renomę i odpowiedni staż na rynku (domwaluty.pl, walutomat.pl, internetowykantor.pl).
W przypadku wymiany większych kwot pieniędzy, dobrym rozwiązaniem jest ich podział na kilka transakcji i dokonywanie każdej następnej wymiany walut – po otrzymaniu pieniędzy na konto. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest też wymiana walut w godzinach pracy serwisu z możliwością kontaktu z infolinią, na wypadek zaistnienia niespodziewanych problemów.
Kantor internetowy – który oferuje najkorzystniejszy kurs?
Bardzo korzystny i wręcz niewiarygodny kurs wymiany waluty, oferowany przez dany serwis, powinien wzbudzić naszą czujność. Oferta taka powinna być porównana z innymi serwisami i na tej podstawie podjęta decyzja o zakupie lub sprzedaży waluty. Średnia, rynkowa wielkość kursu w krótkim przedziale czasu jest porównywalna i zawiera różnicę, zaledwie kilku groszy w ofertach poszczególnych kantorów.
Korzystniejsze stawki mogą być negocjowane pomiędzy użytkownikami serwisu pośredniczącego w wymianie walut, na przykład: walutomat.pl. W tym przypadku, od kwoty transakcji, kantor internetowy pobiera niewielką prowizję. Zarobek pozostałych kantorów zawarty jest w cenie waluty, którą decydujemy się kupić lub sprzedać.
Dodatkowe koszty transakcji dla użytkowników mogą pojawić się z racji przelewu na konto banku, w którym kantor internetowy nie posiada własnego rachunku. Warto, więc korzystać z usług serwisu, który ma rachunki w tym samym banku, co nasz. Gwarantować to będzie także natychmiastowe przelewy – w przeciągu kilkunastu minut.