Money make money – za co banki płacą swoim klientom?

Money make money – pieniądze robią pieniądze, ale tylko mądrze inwestowane. Okazuje się jednak, że sam fakt otrzymania ich na konto lub  ich wydawanie może skutkować otrzymaniem za to premii od banku. Poniżej podpowiadamy, w których bankach jest możliwe.

Banki w walce o klienta nie poprzestają już na oferowaniu darmowych kont, przelewów, darmowych wypłat z bankomatów, czy też darmowym użytkowaniu kart płatniczych przypisanych do konta. Zależy im na tym, aby związać ze sobą klienta na długi czas.

Szczególnie, jeśli klient zobowiąże się do comiesięcznego przelewania wynagrodzenia na swój rachunek w danym banku lub będzie aktywnie korzystał z karty przypisanej do konta. Jest też szansa, że skusi się na kartę kredytową, zakup jednostek funduszu inwestycyjnego, ubezpieczenia lub też weźmie pożyczkę gotówkową a może, nawet kredyt mieszkaniowy. Poszukując powyższych produktów bankowych, w wielu przypadkach kierujemy swe pierwsze kroki do banku, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nie dziwi, więc fakt, iż bankom zależy na stałych klientach. Poniżej opisujemy, które z banków nie poprzestają na darmowym oferowaniu kont bankowych i za co wynagradzają swych stałych klientów i jak wygląda „Money make Money” w tych bankach.

Bieżące oferty na najlepsze konta osobiste.

Jeżeli otworzymy „Konto bez kantów” w Banku Ochrony Środowiska, możemy liczyć na miesięczną premię w łącznej wysokości 60 złotych za następujące czynności:  

  • realizacja przelewów z konta, (wyłączając przelewy bankowe na doładowanie telefonów komórkowych) – 1 złoty,
  • ustanowienie zlecenia stałego, (do maksymalnej kwoty w danym miesiącu – 10 złotych) – 1 złoty za zlecenie, 
  • realizacja zleceń stałych – 3 złote za zlecenie (maksymalna premia z tego tytułu nie może przekroczyć 15 złotych w danym miesiącu), 
  • realizacja i rozliczenie w danym miesiącu płatności kartą wydaną do konta – 1 złoty za każde wydane kartą 100 złotych, 
  • realizacja w bankomatach Banku Ochrony Środowiska wypłat gotówki, dokonanych kartą posiadacza „Konta bez kantów”, wydaną przez inny bank. Miesięczny limit premii to 15 złotych. Premia za jedną wypłatę – 1 złoty. 
  • premia za wziętą pożyczkę gotówkową z ubezpieczeniem na okres nie krótszy, niż 12 miesięcy. Miesięczna premia za pożyczkę to 10 złotych. 

„Money make Money” na przykładzie Banku Gospodarki Żywnościowej. W tym przypadku pieniądze zaczynają zarabiać już od momentu ich pojawienia się na koncie posiadacza. Zakładając w tym banku Konto z Podwyżką możemy liczyć na 1% premię od kwoty miesięcznego wynagrodzenia przelewanego przez pracodawcę. Bank pobiera, niestety prowizję za użytkowanie karty, jeżeli łączne, miesięczne  płatności są mniejsze od kwoty 300 złotych. Powyżej tej kwoty, opłata wynosi 5 złotych.

„Money make Money” na przykładzie banku BNP Paribas, to przede wszystkim możliwość otrzymania nieoprocentowanej pożyczki, której wysokość równa jest jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, wpłacanemu na konto. Okres, na jaki można zaciągnąć tę pożyczkę, to dwa lata. I przez ten okres możemy cieszyć się z odsetek, jeżeli pożyczone pieniądze wpłacimy na oprocentowane konto lub założymy lokatę. Innymi formami otrzymywania od banków premii, to zwroty za dokonywane zakupy kartami płatniczymi, których wysokość może wynieść od jednego, do nawet 4% wydatkowanej kwoty. Najbardziej, jednak dochodowymi bonusami, które oferują banki, są wynagrodzenia za skuteczne rekomendacje produktów finansowych. Liderem jest tutaj Alior Bank, w którym wynagrodzenie – premia za jednorazową rekomendację może wynieść, nawet 1200 złotych.

Powiązane wpisy: