Konta oszczędnościowe

Najlepsze konta oszczędnościowe łączą w sobie funkcje lokaty i rachunku rozrachunkowego. Z jednej strony możemy liczyć na odsetki wyższe od tych na rachunku ROR, z drugiej wypłata pieniędzy przed terminem nie powoduje utraty naliczonych odsetek, tak jak to jest w przypadku lokaty. Ten rodzaj konta stanowi dobrą propozycję dla osób dysponujących czasowymi nadwyżkami finansowymi.

Oto kilka faktów, o których powinniśmy pamiętać zakładając ten rodzaj konta, gwarantujących to, że wybierzemy najlepsze konto oszczędnościowe:

  • większość banków dopuszcza możliwość tylko jednorazowej, bezpłatnej wypłaty całości lub części pieniędzy z konta w ciągu miesiąca. Każda następna wypłata wiąże się z opłatą, która jest stosunkowo wysoka i może być wyższa od wypracowanych odsetek. Nie należy, więc traktować tego konta jako rachunku rozliczeniowego. Najlepiej skorzystać z powiązanego z kontem oszczednościowym – rachunku osobistego.
  • w większości przypadków konta oszczędnościowe nie posiadają funkcjonalności dokonywania z nich przelewów. Te zaś, które to oferują – nie odbywa się to bezpłatnie.Banki naliczają sobie, wtedy odpowiednią, wysoką prowizję.
  • konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem – nie zawsze są najkorzystniejsze. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wymóg narzucony przez bank – otwarcia dodatkowego konta osobistego i koszty jego posiadania. Idelanym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego z dobrym oprocentowaniem i powiązanego z nim bezpłatnego ROR, a takich jest mało na rynku.
  • uważaj na reklamy i czytaj warunki. Często reklamowane, najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe obwarowane są wymogiem wpłaty minimalnej kwoty, poniżej której oprocentowanie jest niższe. Promocja może też dotyczyć określonego przedziału czasowego, po upływie którego oprocentowanie spada.
  • uwaga na rosnące ceny – inflację. Realna stopa zwrotu ze środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, to ta porównana ze wskaźnikiem inflacji.
  • najlepsze konto oszczędnościowe na dzisiaj – to niewątpliwie to, zwane antybelkowym – z dzienną kapitalizacją odsetek, dzięki której nie płacimy podatku od zysku. Jednakże w najbliższej przyszłości, zgodnie z zapowiedziami rządu, ten rodzaj lokat ma być zlikwidowany. Korzystajmy wobec tego, póki czas…