Ubezpieczenie domu

Gdzie znajdziesz najtańsze ubezpieczenie domu lub mieszkania? Czy zawsze najtańsza polisa jest najlepszym rozwiązaniem? Z czego można, a nawet trzeba zrezygnować ubezpieczając nieruchomość? Co to są wyłączenia odpowiedzialności w polisie? Czego nie powie Ci agent ubezpieczeniowy, a w czym pomoże? Krótkie odpowiedzi na te pytania zamieszczamy poniżej.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie domu lub mieszkania?

W Internecie, korzystając z wyszukiwarek i porównywarek cenowych, na przykład: swiatubezpieczen.com, wygodnie.pl, poliseo.pl, ipolisa.pl, totalmoney.pl lub inseco.pl. To jest pierwszy krok, oszczędzający nasz czas. Drugi, to odwiedzenie stron internetowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych w poszukiwaniu okresowych promocji i bonusów, które nie zawsze udostępniane są w porównywarkach cenowych. Ubezpieczenia domu lub mieszkania oferują, prawie wszyskie firmy ubezpieczeń majątkowych. Można też rozważyć zakup tego typu ubezpieczenia z jednoczesnym zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego – w pakiecie w większości przypadków jest taniej. Jeśli odnawiamy ubezpieczenie domu – należy sprawdzić zniżkę za kontynuację polisy.

Czy najtańsze ubezpieczenie jest zawsze najlepsze?

Nie zawsze. Należy, oczywiście wybierać najtańsze ubezpieczenie domu lub mieszkania, ale spełniające maksymalnie nasze wymagania i zapewniające najlepszą ochronę. Na najtańsze ubezpieczenie z podstawowym zakresem ochrony można się zdecydować, jeżeli posiadanie ubezpieczenia jest narzuconym wymogiem, na przykład przez bank, w którym bierzemy kredyt mieszkaniowy. Takie ubezpieczenie możemy też wykupić bez opcji ubezpieczenia mienia ruchomego, gdy dom jest w budowie.

Z czego możemy zrezygnować, wykupując ubezpieczenie nieruchomości?

O ile warunki polisy mieszkaniowej na to pozwalają, można i należy zrezygnować z wykupienia ryzyk, które nas nie dotyczą. Bez sensu jest, na przykład ubezpieczenie od trzęsienia ziemi w regionie, w którym ono nie występuje, powodzi w miejscach, gdzie nie ma rzek i tym podobne. Jeśli warunki ubezpieczenia pozwalają na rezygnację z poszczególnych, zbędnych dla nas opcji – wykorzystajmy to, obniżymy koszt polisy.

Czego nie powie Ci agent ubezpieczeniowy i w czym pomoże?

Agent ubezpieczeniowy nie powie Ci tego, o co nie zapytasz. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące domu lub mieszkania, OWU, opcji i możliwości obniżenia składki – pytaj agenta, ponieważ dobry zakup, to świadomy zakup. Profesjonalny agent powinien pomóc w wyjaśnieniu wszystkich niezrozumiałych zapisów i pomóc wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Co to są wyłączenia odpowiedzialności?

Wyłączenia to określone sytuacje, działania ubezpieczonego lub osób trzecich, uwarunkowania techniczne, prawne i tym podobne, zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, za które towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Należy wziąć je pod uwagę, aby uniknąć rozczarowania przy ewentualnym zgłaszaniu szkody.

Dlaczego wart wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Bo jest to gwarancja uzyskania odszkodowania na wypadek pożaru, powodzi lub innych kataklizmów. Ubezpieczeniu podlega także majątek ruchomy: meble, sprzęty gospodarstwa domowego, elektroniczne, komputerowe, odzież. Polisa gwarantuje także odszkodowanie w przypadku wandalizmu lub kradzieży. Opcje ubezpieczenia mogą zawierać także OC w życiu prywatnym – na przykład zwrot kosztów, w przypadku zalania mieszkania sąsiada na niższej kondygnacji. Możliwe jest wykupienie home assistance, gwarantujące pomoc specjalisty: ślusarza, elektryka, hydraulika i tym podobne. Ubezpieczenie domu jest relatywnie tańsze od innych ubezpieczeń majątkowych.