Ubezpieczenia turystyczne

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenia turystyczne i czym powinniśmy się kierować, wybierając konkretną polisę? Okazuje się, że to pytanie zadaje sobie około 40% osób w ostatniej chwili ( około 3 dni przed wyjazdem), mających wykupione wczasy lub wycieczkę. Poniżej zamieszczamy kilka rad, czym kierować się przy zakupie tego rodzaju polisy i krótkie informacje o firmach sprzedających ubezpieczenia turystyczne.

Przed zakupem ubezpieczenia podróży musimy wziąć pod uwagę jego zakres oferowany przez poszczególnych ubezpieczycieli i charakter naszego wyjazdu. Podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej może być wybrany dla wczasów i pobytów wypoczynkowych, ale dla wyjazdów związanych z nurkowaniem lub wspinaczka wysokogórską – wskazany jest wykup dodatkowych opcji lub specjalnego ubezpieczenia, związanego z charakterem wyjazdu lub uprawianych sportów.

W zależności od regionu świata, do którego się wybieramy, a nawet poszczególnych państw – koniecznie musimy sprawdzić, czy polisa gwarantuje w nich ochronę ubezpieczeniową. Niektóre firmy, informacje o tym zamieszczają w zestawieniu wyłączeń, czyli sytuacji, działań ubezpieczonego lub czynników zewnętrznych, których zaistnienie lub skutki wyłączają odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.

Sprawdzajmy wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, aby później uniknąć niemiłych rozczarowań. Pamiętajmy o dopasowaniu ubezpieczenia podróży do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Nie warto oszczędzać na polisie, jeśli istnieje ryzyko, że wypadek lub koszty z nim związane (ewentualny pobyt w szpitalu lub transport chorego do kraju), mogą zrujnować domowy budżet.

Należy rozważyć wykup dodatkowych opcji i usług assistance, jeśli chodzi o zakres pomocy medycznej. Musimy zdecydować, czy wystarczającą polisą będzie dla nas ta zapewniającą ewentualną pomoc ambulatoryjną, czy też pomoc specjalisty, szczególnie w przypadku osób chorujących na choroby przewlekłe. Wykupując ubezpieczenie podróży musimy także pomyśleć o ubezpieczeniu naszego bagażu i wartościowych przedmiotów, które zabieramy ze sobą. W niektórych firmach objęte są one ochroną w polisie głównej, w innych należy wykupić dodatkowe opcje.

Ubezpieczenie bagażu zapewniają także wydawcy niektórych kart kredytowych, przeważnie w sytuacjach, gdy płatności za podróż lub wycieczkę dokonujemy tą samą kartą kredytową. Niektóre polisy zawierają także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli pokrycie ewentualnych szkód, których sprawcą jest właściciel polisy lub pomoc prawną dla ubezpieczonego.

Ubezpieczenia turystyczne znajdziemy głównie w ofercie firm specjalizujących się w tego rodzaju polisach, ale także w ofercie wielu firm oferujących ubezpieczenia majątkowe i życiowe. Oto kilka wybranych: 

  • elvia.pl – Elvia by Mondial Assistance – lider na rynku ubezpieczeń turystycznych, obejmujący swym zasięgiem cały świat. Początki tej szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej przypadają na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. W Polsce obecna jest od 1991 roku, w chwili obecnej pod nazwą AGA International S.A.
  • ipolisa.pl – porównywarka ubezpieczeń. Na stronach firmy znajdziemy kalkulator ubezpieczeń, którego wypełnienie umożliwia zapoznanie się z oferta dziewięciu firm oferujących ubezpieczenia turystyczne,
  • wygodnie.pl – multiagencja ubezpieczeniowa oferująca porównywarkę z możliwością wyboru ponad 10 ofert on-line,
  • benefia24.pl – oferująca ubezpieczenia turystyczne w trzech wariantach, w zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej,
  • erv.pl – Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce – nowa firma na rynku polskim oferująca do wyboru trzy pakiety ubezpieczeń z preferencyjnymi stawkami dla osób podróżujących z dziećmi i ubezpieczeniem bagażu, już w wariancie podstawowym a także brak udziału własnego w kosztach leczenia.
  • inseco.pl – oferujące szybkie i tanie ubezpieczenia przez Internet wybranych firm ubezpieczeniowych.

Pozostałe adresy stron firm oferujących ubezpieczenia turystyczne: allianzdirect.pl, generalidirect.pl, axaochrona.pl, skokubezpieczenia24.pl, Generali.pl, aviva.pl, uniqa.pl, signal-iduna.pl, warta.pl, tueuropa.pl, ergohestia.pl, compensa.pl.