Karty kredytowe


Karty kredytowe to:

  1. Bardzo wygodny środek płatniczy,
  2. Najtańszy kredyt na rynku, z oprocentowaniem wynoszącym zero procent,
  3. Najdroższy kredyt na rynku, wynoszący – (?) – zależne od oprocentowania i banku. W większości z nich ponad 20%.


Pomijając punkt pierwszy i wszystkim znane zalety posiadania karty kredytowej: brak konieczności noszenia ze sobą większych sum pieniędzy, możliwość rozliczeń bezgotówkowych i płatności przez Internet, przejdźmy do omówienia pozostałych punktów. Dlaczego powyższe stwierdzenia się wykluczają ? Wszystko zależy od od terminowej spłaty zaciągniętego kredytu w karcie. Kredyt za zero złotych dostaniemy od banku tylko wtedy, gdy spłacimy całe zadłużenie karty, na czas – w czasie okresu bezodsetkowego. W przeciwnym wypadku kwota niespłaconego zadłużenia podlega spłacie zgodnie z wysokością oprocentowania. Warto przy tym zauważyć, iż wymóg spłaty zadłużenia odnosi się do daty wskazanej przez bank a następne transakcje kartą  sumują się i podlegają także spłacie, mimo iż zostały dokonane później – nawet pod koniec okresu bezodsetkowego. Jednym słowem, spłacie podlega cała suma wszystkich transakcji przy użyciu karty w okresie bezodsetkowym.

Dobre rady, aby używanie karty kredytowej było bezpłatne lub kosztowało, jak najmniej:

  • zawsze spłacaj całe zadłużenie karty w okresie rozliczeniowym,
  • jeżeli nie możesz spłacić całej kwoty – spłać część, którą dysponujesz, nawet minimalną. Odsetki będą wtedy mniejsze i unikniesz dodatkowych kosztów karnych, które nalicza bank.
  • staraj się używać karty kredytowej tylko do rozliczeń bezgotówkowych,
  • unikaj wypłat pieniędzy z bankomatów za pomocą karty kredytowej – bank pobiera za to wysoką prowizję,
  • zwracaj uwagę na koszt wydania karty kredytowej. Jeśli, nawet w pierwszym roku użytkowania, dostaniesz ją za darmo, w następnych – na pewno bank pobierze opłatę.
  • sprawdź kwotę opłaty za kartę w zależności od kwoty transakcji w ciągu roku. Niektóre banki zwalniają z opłaty za kartę po przekroczeniu odpowiedniego progu kwotowego transakcji w ciągu minionego roku.
  • wybieraj karty kredytowe, jak najdokładniej odpowiadające Twoim potrzebom. Czasami korzystniej jest wybrać kartę z wyższym oprocentowaniem, ale z niższą opłatą za wydanie lub użytkowanie. Warunek – spłata zadłużenia na czas.
  • uważaj na limit kredytowy karty. Nie zawsze największy limit jest najlepszą ofertą. O wiele łatwiej wydaje się pieniądze na zakupy, aniżeli spłaca powstałe zadłużenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie konkretnej kwoty do wydania (zadłużenia w karcie) i możliwości jej późniejszej spłaty.
  • dokonywanie transakcji kartą debetową automatycznie i adekwatnie do kwoty pomniejsza stan srodków na posiadanym koncie, do którego została wydana karta. Karta kredytowa – jest rodzajem kredytu zaciąganego w banku.

Czy wiesz, że karta kredytowa może być dobrą alternatywą dla pożyczki gotówkowej?

W zależności od przyznanego limitu zadłużenia, istnieje możliwość dysponowania kwotą, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych bez żadnych odsetek. Banki ustalają okres bezodsetkowy w wymiarze kilkudziesięciu dni. W praktyce jest to około pięćdziesiąt. Oznacza to, iż na taki okres czasu możemy pożyczyć pieniądze od banku, nie płacąc za to ani grosza. Jeżeli będziemy płacić kartą w sklepach, restauracjach, na stacjach paliw, czyli dokonywać płatności bezgotówkowych – nie zapłacimy za to żadnej prowizji. W wielu przypadkach możemy także dokonywać płatności przez internet – również za darmo. Jeżeli spłacimy zaciągnięty kredyt w karcie na czas – jego oprocentowanie wyniesie 0%. Polecane karty: karta kredytowa Citibank – wymagany, minimalny dochód w wysokości 1200 zł netto, 54 dni na spłatę bez odsetek, limit kredytowy do 50 000 złotych.

Wybierz najlepszą kartę dla siebie, korzystając z bezpłatnej porady doradcy finansowego ebroker.