Leasing

Leasing finansowy lub leasing operacyjny może stanowić dobrą alternatywę w porównaniu do kredytów bankowych i innych form finansowania działalności przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu  porównania kosztów pozyskania kapitału lub środków trwałych a także możliwości zaliczenia rat tej formy finansowania w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym profitem – na przykład w przypadku leasingu finansowego – jest fakt, iż leasingowany przedmiot staje się po spłacie rat własnością leasingobiorcy. Dotyczy to jednak nielicznych form działalności.

Bardziej popularnym jest leasing operacyjny, z którego korzysta większość firm. Składa się na to szereg czynników. Procedury związane z podpisaniem umowy leasingowej są znacznie prostsze aniżeli w przypadku starań o kredyt bankowy. Dodatkowe formalności leżące po stronie leasingobiorcy, to zazwyczaj tylko wystawienie weksla będącego zabezpieczeniem dla leasingodawcy. Nie ma potrzeby, tak jak w przypadku starania się o kredyt bankowy, przedstawiania zaświadczeń, biznesplanów, zabezpieczeń hipoteką, opłat za uruchomienie kredytu, poręczeń osób trzecich i tym podobnych wymagań. Wymaga to wiele zachodu i straty czasu, podczas gdy w przypadku leasingu operacyjnego formalności te sprowadzone są do minimum.

Trzeba zwrócić także uwagę na fakt, iż koszty związane z ubezpieczeniem leasingowanego przedmiotu, przeglądów okresowych i tym podobnych leżą po stronie, która oddaje w leasing dany przedmiot. Powyższe zalety leasingu operacyjnego w połączeniu z możliwością odpisów podatkowych stanowią o atrakcyjności tej formy finansowania działań przedsiębiorstwa i są wartymi rozważenia.


Czy wiesz, że od niedawna funkcjonuje w Polsce także leasing konsumencki? Oznacza to, iż osoby prywatne poza kredytami samochodowymi mogą także finansować zakup auta w ramach leasingu. W porównaniu z kredytem bankowym na samochód, leasing konsumencki może być udzielany w uproszczonej procedurze na podstawie oświadczenia leasingobiorcy o dochodach, przy wartości końcowej wykupu, już od 1% do 53%, a wiek leasingowanego pojazdu może wynosić, nawet czternaście lat.

Ta forma zakupu auta może być cenowo niższa od kredytu samochodowego, a co za tym idzie – atrakcyjniejsza dla konsumenta. Na chwilę obecną leasing konsumencki jest proponowany przez Getin Leasing, Santander Multirent, Masterlease i VB Leasing.