Debet w koncie

Debet w koncie jest bardzo wygodną formą pożyczania od banku pieniędzy bez straty czasu na dodatkowe formalności i poszukiwania ewentualnych pożyczkodawców. Jest to nic innego, jak tak zwany kredyt odnawialny, przypisany do rachunku osobistego. Przy jednokrotnej, podpisanej umowie, określającej wysokość zadłużenia i oprocentowania – możemy pożyczyć wskazaną w umowie, maksymalną kwotę od banku i spłacać ją w postaci wpływów gotówkowych na konto. Na przykład w ramach otrzymywanego od pracodawcy wynagrodzenia lub własnych wpłat. Każda kolejna wpłata pomniejsza saldo zadłużenia, od którego liczone jest oprocentowanie pożyczonej kwoty. Nie musimy informować banku, na co przeznaczymy pożyczone pieniądze. 

Debet w koncie należy do najwygodniejszych i najszybszych form kredytowania. Umowa o limit kredytowy w koncie podpisywana jest z reguły na okres jednego roku z możliwością jej automatycznego przedłużenia na lata następne.

Niezaprzeczalną zaletą, charakteryzującą debet w koncie, jest jego elastyczność – możliwość pożyczania dowolnych kwot w ramach limitu – w zależności od potrzeb. Dodatkowym atutem jest brak konieczności spłacania określonych rat w ustalonych okresach czasu, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego lub chwilówki. Za przyznany debet w koncie bank pobierze jednorazową prowizję, której wysokość oscyluje w granicach jednego lub dwóch procent od wniskowanej kwoty limitu kredytowego. Odsetki za wykorzystany debet pobierane są adekwatnie do czasu jego trwania. Jeżeli debet nie jest wykorzystywany przez posiadacza rachunku, nie ponosi on żadnych dodatkowych kosztów.


O czym warto pamiętać, podpisując umowę o debet w koncie:

 

  • negocjuj z bankiem wysokość kredytu i jego oprocentowanie,

 

  • jeżeli Twoje wynagrodzenie przelewane jest regularnie na ROR lub dokonujesz na rachunek dodatkowych wpłat – po pewnym czasie ponownie negocjuj wysokość maksymalnego kredytu i jego oprocentowanie. Będąc wiarygodnym klientem, masz szanse na lepsze warunki kredytowania. Każdemu bankowi zależy na zarabianiu na odsetkach, także w ramach limitu kredytowego, którym jest debet w koncie. Czasami banki zawierają klauzule o możliwości negocjacji oprocentowania, także w tego rodzaju umowach lub informacje o warunkach jego obniżenia.

 

  • uważaj na płatności kartą przypisaną do konta i na wypłaty z bankomatów za jej pomocą. Zwiększają one kwotę zadłużenia i stanowią dodatkowy koszt przy spłacanym kredycie odnawialnym.

 

  • kontroluj przelewy dokonywane z konta. Skutki są takie same, jak przy płatnościach kartą przypisaną do konta.

 

  • wysokość limitu zależy w głównej mierze od historii kredytowej posiadacza rachunku. Negatywna historia w BIK może uniemożliwić podpisanie umowy o debet w koncie lub określenie przez bank limitu kredytowego na niskim poziomie,

 

  • warto sprawdzić oferty innych banków oferujących debet w koncie na promocyjnych warunkach. Promocje mogą dotyczyć większego limitu zadłużenia lub niższego oprocentowania. Jeżeli oferta związana jest z bezpłatnym kontem oszczędnościowo – rozliczeniowym, warto z niej skorzystać.