Leasing konsumencki jest, coraz częściej wybieraną formą zakupu auta przez osoby fizyczne. Ten sposób finansowania będący, de facto leasingiem operacyjnym, wykorzystywany był do niedawna, jedynie przez przedsiębiorców. Możliwość korzystania z leasingu konsumenckiego pojawiła się dzięki nowym przepisom w lipcu 2011 roku, a więc jest to stosunkowo nowa usługa dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Podstawowym wymogiem skorzystania z leasingu konsumenckiego jest zakup auta na podstawie faktury VAT – 23%. Fakturę taką wystawi każdy dealer przy sprzedaży nowego samochodu. W przypadku aut używanych, wystawcą faktury może być firma sprowadzająca auta z zagranicy lub handlująca nimi. Fakturę ze stawką 23%, może wystawić także firma sprzedająca użytkowane wcześniej samochody służbowe. W praktyce, rozmowy z wytypowanym wcześniej leasingodawcą, możemy rozpocząć, posiadając fakturę pro-forma na kupowany pojazd lub umowę potwierdzającą zamówienie auta. Pozytywną stroną zakupu auta na podstawie faktury VAT, jest brak konieczności opłaty 2% podatku, co ma miejsce przy zwykłych umowach kupna-sprzedaży od osób fizycznych.
Leasing konsumencki w uproszczonej procedurze.
Wiele firm leasingowych minimalizuje wymogi formalne zakupu auta. Wystarczającymi dokumentami w wielu przypadkach są:
Dodatkowymi warunkami, które należy spełnić, nabywając pojazd w leasingu konsumenckim, to wiek powyżej 25 lat i brak negatywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej.
Porównanie kosztów. W większości przypadków, w porównaniu do kredytu samochodowego, leasing konsumencki będzie korzystniejszy wraz ze wzrostem ceny auta. O ile w przypadku kredytu bankowego, możemy finansować jego 10% wartości, o tyle w leasingu, własne wpłaty powyżej 20% mogą okazać się mniej opłacalnymi. Dlatego też, leasing konsumencki jest idealnym rozwiązaniem dla osób nabywających nowe auto z salonu przy minimalnej wpłacie własnej i uproszczonych formalnościach.
Oferty na najtańszy kredyt samochodowy w porównywarce cen.
Na co zwrócić uwagę? Zsumowanie rat leasingowych i ceny wykupu, pozwoli na oszacowanie kosztu nabycia auta. Niskie raty, nie zawsze oznaczają najlepszy wybór, szczególnie w przypadku wysokiej wartości wykupu auta. W przypadku samochodów tańszych, korzystniejszym rozwiązaniem, może być kredyt samochodowy, a nawet zwykły kredyt gotówkowy.
Należy zapoznać się z zasadami regulującymi zmienność rat przez leasingodawcę – ich wysokość i okres obowiązywania. Należy także wziąć pod uwagę koszt ubezpieczenia auta w czasie jego leasingowania. Stawki ubezpieczenia konkretnego modelu i rocznika, należy porównać z cenami rynkowymi. Jeżeli leasingobiorca posiada znaczące zniżki w firmie ubezpieczeniowej – należy sprawdzić możliwość samodzielnego wykupu ubezpieczenia – może okazać się ono tańsze.
Należy sprawdzić koszty i procedury mające zastosowanie w przypadku ewentualnych opóźnień w spłacaniu rat leasingowych a także kosztów, ewentualnej ich windykacji. Dobrze jest też znać możliwe powody ewentualnego wypowiedzenia umowy przez firmę oferującą dany leasing konsumencki a także możliwość i koszty jej wznowienia dla przyszłego leasingobiorcy.
Zanim dokonamy konkretnego wyboru oferty leasingu konsumenckiego, należy określić własne preferencje. Dla jednych ważniejszą kwestią mogą być niższe raty leasingowe, dla innych niższa wartość wykupu. Preferencje mogą też dotyczyć, jak najdłuższego czasu leasingowania pojazdu.
Wszystkim będzie, zapewne zależeć na najtańszej ofercie na leasing konsumencki, w czym pomocne mogą okazać się pojawiające się na rynku narzędzia w postaci: porównywarka finansowa i serwisy brokerów leasingowych.